<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<feed xmlns="http://www.w3.org/2005/Atom">
	<title>Библия на церковнославянском (1757)</title>
  <subtitle>Genesis chapter 6</subtitle>
  <link href="https://www.fsspx-fsipd.lv/en/knigi/bible-chslav-1757/biblerss/biblechslav/1/6/atom?format=raw" rel="self" />
  <link href="https://www.fsspx-fsipd.lv/en/knigi/bible-chslav-1757/standard/biblechslav/1-genesis/6-chapter?ord=040526" />
  <id>tag:/www.fsspx-fsipd.lv,2026-04-05:20260405</id>
  <updated>2026-04-05T01:40:35+03:00</updated>
  	<entry>
      	<title>Genesis chapter 6</title>
          <link href="https://www.fsspx-fsipd.lv/en/knigi/bible-chslav-1757/standard/biblechslav/1-genesis/6-chapter?ord=040526" />
          <id>tag:/www.fsspx-fsipd.lv,2026-04-05:20260405</id>
          <updated>2026-04-05T01:40:35+03:00</updated>
          <summary>
				И бысть егда начаша человецы мнози бывати на земли, и дщери родишася им:
				видевше же сынове Божии дщери человечи, яко добры суть, пояша себе жены от всех, яже избраша.
				И рече Господь Бог: не имать Дух Мой пребывати в человецех сих во век, зане суть плоть: будут же дние их лет сто двадесять.
				Исполини же бяху на земли во дни оны: и потом, егда вхождаху сынове Божии к дщерем человеческим, и раждаху себе: тии бяху исполини, иже от века, человецы именитии.
				Видев же Господь Бог, яко умножишася злобы человеков на земли: и всяк помышляет в сердцы своем прилежно на злая во вся дни:
				и помысли Бог, яко сотвори человека на земли, и размысли.
				И рече Бог: потреблю человека, егоже сотворих, от лица земли, от человека даже до скота, и от гад даже до птиц небесных: зане размыслих, яко сотворих я.
				Ное же обрете благодать пред Господем Богом.
				Сия же бытия Ноева: Ное человек праведен совершен сый в роде своем, Богу угоди Ное.
				Роди же Ное три сыны, Сима, Хама, Иафефа.
				Растлеся же земля пред Богом, и наполнися земля неправды.
				И виде Господь Бог землю, и бе растленна: яко растли всяка плоть путь свой на земли.
				И рече Господь Бог Ною: время всякаго человека прииде пред Мя, яко исполнися земля неправды от них: и се, Аз погублю их и землю.
				Сотвори убо себе ковчег от древ (негниющих) четвероуголных: гнезда сотвориши в ковчезе, и посмолиши его внутрьуду и внеуду смолою.
				И тако сотвориши ковчег: трех сот лактей долгота ковчега, и пятидесяти лактей широта, и тридесяти лактей высота его.
				Собирая сводом сотвориши ковчег, и в лакоть свершиши его свыше: дверь же ковчега сотвориши от страны: обиталища двокровна и трекровна сотвориши в нем.
				Аз же, се, наведу потоп, воду на землю, погубити всяку плоть, в нейже есть дух жизни под небесем: и елика суть на земли, скончаются.
				И поставлю завет Мой с тобою: внидеши же в ковчег ты и сынове твои, и жена твоя и жены сынов твоих с тобою.
				И от всех скотов и от всех гад, и от всех зверей, и от всякия плоти, два два от всех введеши в ковчег, да питаеши с собою: мужеский пол и женский будут.
				От всех птиц пернатых по роду, и от всех скотов по роду, и от всех гадов ползающих по земли по роду их, два два от всех внидут к тебе, питатися с тобою, мужеский пол и женский.
				Ты же возми себе от всех брашен, яже имате ясти, и собереши к себе, и будут тебе и оным брашно.
				И сотвори Ное вся елика заповеда ему Господь Бог, тако сотвори.
			</summary>
          <author>
          	<name>Pro Hereditate Catholica</name>
              <email>admin@/www.fsspx-fsipd.lv</email>
			</author>
	</entry>
</feed>